Behöver hjälp med V2-box

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
kungaron
Inlägg: 161
Blev medlem: sön jun 03, 2012 8:43 pm

Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av kungaron »

Tja !

Nybörjare på att meka boxar och har nu köpt en box för att lära mig meka. Har nu försökt fått den att rulla bra många timmar nu men lyckas ej, så skulle behöva lite hjälp.

Detta har gjorts:
Demontera box enl guider på Youtube. Tog isär del för del och dokumentera för att minnas och återmontera boxen, dvs jag tog isär den och satte ihop den som den var när jag fick den. Kolla även över shimningen. Tyckte kuggarna rulla på bra. Gjorde även rent och fetta in allt ´.

Sen skulle jag då testa den, de gick ju sådär kan jag säga. Tog en motor som sitter i en M4 från G&P ( M120 High Speed motor)

När jag skulle test köra den så drog den fjädern+pistongen typ halvvägs sen låste den sig. Öppna den och släppte pistongen. kolla över kuggarna, Anti reveral latchen. Så fjäderna för tappet platen satt där den skulle osv. Såg i mina ögon normalt ut. Återmontera allt utom pistong och fjäder, la om shimningen lite. För att kolla så kuggarn rullar så koppla jag in motorn och de gjorde de, kanske att de lät lite väl högt när kuggarna rulla, antingen normalt eller att nåt tar in, svårt för mig att avgöra då jag är grön på detta. Men eftersom det inte lät konstig(skrapljud el dylikt) när jag rullar manuellt lär de ju varas normalt.

Satte tillbaka pistong, springguide och fjädern. skulle testa, åå nej, motorn orkar inte dra kuggarna och pistongen. De bara durrar till i motorn. Tar ut motorn och kör den utanför gearboxen för att kolla så de inte är fel på triggen men det fungerar.

Känns detta bekant? Har nån något tips och råd på vad jag ska kolla, kan de var nåt som händer när jag återmonterar chassit så det blir lite "snett" i geraboxen?

Kan tillägga att jag tycker Selector plate verkar trycka på bearingen för kuggen som drar pistongen men de kan vara inbillning då jag är rookie och vet inte.


Tack på förhand // Patrik

Omegamortis
Inlägg: 349
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:13 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av Omegamortis »

God afton!

Att fjädern inte spänns upp hela vägen kan bero på klent batteri. Testat ett fulladdat? När motorn bara låter, testa justera motorhöjden. Det kan även vara så att motorn är kass, men det låter långsökt (så var det för mig, allt funkade efter jag ersatte min M120 mot en CYMA) Men testa först med ett fulladdat batteri, hjälper inte det: Justera motorhöjden. Återkom om det fortfarande är problem.

kungaron
Inlägg: 161
Blev medlem: sön jun 03, 2012 8:43 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av kungaron »

Jo har provat båda, har testat 3 full laddade batterier, 1 Lipo och 2 NiCad. Motorskruven har jag justerat. Det jag gjort är att monterat handtaget från min M4 (G&P) på boxen jag mekar med också den en G&P. Sen monterat motorn, i med bottenplattan så jag får rätt justerings möjligheter. Har dragit den olika hårt. Men inget hjälper.

22 november 2012, 01:31:

Just ja, motorn jag testat med är endast 4 månader gammal så tycker ju inte den borde vara kass. Innan jag avsluta mekandet så montera jag tillbaka den i min M4. Den gick som en klocka...

Omegamortis
Inlägg: 349
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:13 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av Omegamortis »

Allright, min motor var väldigt ny den med, men troligen ett måndagsex. Skönt att du fick den att fungera iaf.

[KAS]Björn
Inlägg: 206
Blev medlem: mån jun 04, 2012 3:14 am

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av [KAS]Björn »

gör så här shimsa boxen efter konstens regler skruva sen ihopa boxen med alla skruvarna! rulla sen på kuggarna går de lätt så är det ju okej men glappar de i sidled så får du shimsa mer. har du sen fått det rätt så ska boxen rulla på

jag brukar först shimsa spurgear och sector gear sen beavelgearn(stavfel), men man försöker ju få så mycket kuggkontakt utan att det skaver emot. Det tar riktigt lång tid om man vill ha det perfekt!
Helvetes! Den där är ju stenhård!

kungaron
Inlägg: 161
Blev medlem: sön jun 03, 2012 8:43 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av kungaron »

Ok ska prova det.

Var lite otydlig, har inte fått boxen att rulla. Det jag mena var att jag satte i motorn i bössan jag lånat den ifrån . Dvs en helt annan låda som jag aldrig öppnat.

Omegamortis
Inlägg: 349
Blev medlem: mån maj 14, 2012 4:13 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av Omegamortis »

Vad har Du för fjäder i? Är det en tung fjäder så kan motorn ha det lite jobbigt att dra upp den. Men det låter som att det antingen är taskiga batterier, eller taskig motor, eftersom det klickar menar jag. Men eftersom motorn funkar, och det inte hjälper att justera motorhöjden, och du har testat olika batterier så kanske det kan vara shimningen. Har du kollat så att alla drev är hela? Misstänker att du har gjort det. Men jag frågar för säkerhets skull :)

Necronomica
Inlägg: 178
Blev medlem: tis maj 15, 2012 4:29 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av Necronomica »

vilken styrka har du på batterierna?
*sssssssffffffffk......*
-AJ!,FAN!!!!
-SORRY!!!

TingelingHippie
Inlägg: 22
Blev medlem: mån maj 07, 2012 1:09 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av TingelingHippie »

Kolla ifall du kan få tag på en hightorch motor o testa den

kungaron
Inlägg: 161
Blev medlem: sön jun 03, 2012 8:43 pm

Re: Behöver hjälp med V2-box

Inlägg av kungaron »

* Jag har kör med 7,4 V Lipo och med 9,6V NiMH.
* Kuggarna i boxen tycker jag ser bra ut.
* Fjädern vet jag inte. Kan ej avgöra styrka då jag är gröngöling ;) Det går halvt tung i mina ögon att få in fjädern men jag är ändå ganska stark i nyporna.

Idag (är pappaledig) så kolla jag lite på boxen och upptäckte en sak. Cut off levern och selector plate jobbar inte som den ska. Kolla denna https://www.youtube.com/watch?v=pWoAmVCLk5U och kika från 1:20. Och jag säga att den inte rör sig på det viset. Min cut off lever hänger inte med fjädern. Så har en teori att det är den som skall bytas, alltså fjädern och selectorplaten. Titta även från 0:33. Cut off levern står inte i det läget när fjädern är monterad utan den ligger precis över bearingen för sector gear.

Eller har jag monterat cut off levern fel?


Men jag har iaf beställt nya high tourqe kuggar, High tourqe motor, 120 fjäder, Pistong+huvud, cylinderhuvud.

Skriv svar