Takolander skrev: oldschool 8,4V tegelsten som gäller. Funkar i alla väder,
Ja, förutom när det är kallt.
Takolander skrev:
håller hela dagen
Eh, nej? Eller ja, om man inte skjuter särskilt mycket, och med en lågtrimmad bössa...
Takolander skrev:
inget strul med Lipo-varnare,
Jag har kört med Lipo i alla mina bössor i ett par år, och jag har aldrig ens hållit i en Lipo-varnare. Och jag har aldrig varit med om ett Lipo som tagit skada eller dödsexploderat.
Takolander skrev:
tål hårda tag osv
Jag har behandlat mina Lipon exakt på samma sätt som jag behandlade mina gamla nimih, och det har inte hänt något. Eller jo, faktiskt. Ett nimih som betedde sig jävligt otrevligt när det råkade bli kortslutning.
Takolander skrev:
. Jag kommer ALDRIG att byta till Lipo i mina bössor med stora kolvar

Nähe, kul för dig då. Och det finns faktiskt ett par brittiska gubbar som prompt vägrar överge sina ångmaskinsbilar, men de är ganska egna av sig de också. Och vad de än hävdar så finns det inte så särskilt många fördelar i deras bilar gentemot en modern diesel/bensinbil om man är någorlunda realistiskt lagd.