Svårt att ändra ''look'' på dessa?

Här är inga frågor för dumma! God ton och artighet gäller, kan du inte vara trevlig så behöver du inte skriva här.
Red_Phoenix 1995
Inlägg: 15
Blev medlem: lör nov 02, 2013 8:33 pm

Svårt att ändra ''look'' på dessa?

Inlägg av Red_Phoenix 1995 »

Hej jag har suttit länge o funderat på en andra bössa då jag har en G36'a just nu vill jag ha något annat roligt som man kan bygga ut .
Min plånbok låter mig bara köpa en ak eller en m4 men vill modda dem båda .

Min första fråga är om de går att montera en ljuddämpare på en Ak-47'a och om de är svårt att ändra M4'ror till M416?

vapnen är :

Ak : http://www.taiwangun.com/en/cm-028c

M4'a bas :http://www.taiwangun.com/en/bi-5181-full-metal-boyi

JonathanRL
Inlägg: 576
Blev medlem: mån maj 14, 2012 3:14 pm

Re: Svårt att ändra ''look'' på dessa?

Inlägg av JonathanRL »

Att ändra en M4 till en HK 416 är en styggelse. Köp en 416 direkt istället och spara tid, arbete och pengar.
http://gunfire.pl/product-eng-115220039 ... plica.html

Låter dyrt, jag vet. Men ska du handla delar, göra jobbet och allt så blir det ändå billigare och snyggare i längden.

AK är i övrigt acceptabelt. Armalites bör man - i min mening - hålla sig borta ifrån, en åsikt jag är i stort sätt ensam om. Alla andra verkar gilla dem.
LOGEMENT.SE - Recensioner och Artiklar om Airsoft
Mina affärsredovisningar
Kocken149 skrev: Det JonathanRL inte vet om G36or är inte värt att veta ;)

Schultz
Inlägg: 353
Blev medlem: mån maj 14, 2012 1:17 pm

Re: Svårt att ändra ''look'' på dessa?

Inlägg av Schultz »

Ljuddämpare på AK är inte svårare än någon annan bössa.

Bygga om M4 till 416 däremot, där behöver du byta hela kroppen samt ras och gasblock. Bättre att köpa en 416 från början.
ODA 727
PTW User


Mina affärsredovisningar

ohman
Inlägg: 1688
Blev medlem: mån maj 21, 2012 7:58 pm

Re: Svårt att ändra ''look'' på dessa?

Inlägg av ohman »

Håller med föregående talare. Köp en 416 på en gång om du vill ha det, kommer kosta mer att bygga om en M4. Om du sparar lite till så är ju inte steget speciellt långt från vald M4 till Dboys 416?

När det gäller M4-modeller i övrigt finns det dock en gazillion (eller mer) delar för att justera utseendet på dessa. De flesta passar fint på en 416 med, bortsett från RIS/RAS. AK finns det en del till, men inte i närheten av lika mycket. Om du ska shoppa en AK, så köp en Cyma (CM) som är numrerad 040 eller högre, bättre kvalitet rakt igenom.
ADAM skrev:Byt till Deans på allt. Det blir skitbra. Jag lovar. Tro mig. Jag har körkort.

Skriv svar