Sida 1 av 2
KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 2:55 pm
av ministry
Hallå, gasvapenkunniga. Jag har mer eller mindre noll erfarenhet av gasvapen så jag vänder mig till er med en fråga.
Hur är KJW? Jag hittade en pistol som skall lanseras snart, för ynka 89USD från HK. Värt att riskera tull för, ju! Iallafall om KJW är något att hänga i julgranen överhuvudtaget, det vill säga.
Vad har ni för erfarenheter med KJW? Vapnet gäller en GBB, inte en CO2, kan nämnas.
Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 4:35 pm
av Myt4z
Har en av deras Hi capa modeller, kört Co2, men flera av lagkamraterna har kört gas. Samtliga är mkt nöjda med den. Kan inte annat än rekommendera KJW utifrån de erfarenheter jag har iaf.
Då jag är nyfiken undrar jag vilken modell du tänkt köpa?
Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 4:38 pm
av Stag
Jag kan däremot säga att KJW använder sämre material än andra GBB-tillverkare.
Kan väl hända att det varierar och/eller har blivit bättre, men den Glock jag hade var rasslig, halvpresterande och billig i känslan.
T.ex en WE kostar inte så mycket mer och de är grymma.
Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 4:46 pm
av ministry
WE gör inte den pistolen jag tittat på dock.
Det är en CZ75, inte släppt än. Det var det låga priset som fick mig att överväga beställning från utlandet eftersom den låga summan kanske är värd att riskera tullbeslag.
KSC gör den också, men då kan jag lika gärna köpa i Sverige (ungefär samma pris efter frakt samt moms).
Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 5:11 pm
av Namboy
Jag och min brorsa har bara bra erfarenheter av KJW. Deras Glock 32c är fantastisk!
Dock är (var?) WEs Luger en riktig hög med bajs, rent ut sagt. Efter extremt sparsamt användande i
ett år har den helt muppat ur och skjuter nu fullauto.

Ser cool ut, känns cool men är i stort sett
en enda klump av monkey metal.
Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 5:13 pm
av Erka
Haft en kJ m9 med gas och Co2mag. Vet att den är från 06 och tiden jag hade den fungerade den toppen fram till för någon mån sedan då den gav upp. Väldigt robust

Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 7:01 pm
av Läsken
Har en gasdriven M9 från kJ som fungerat perfekt sedan köpet för något år sedan! Hel nöjd!!
Re: Sv: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 7:31 pm
av Senchoo
Min hi-capa (kp-05) har hållt i 2 år. Ett magasin läckte i början, behövde endast skruva åt ventiler.
De äter dock gas som en madda fawka.

Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 8:46 pm
av NonEx
Kan också gå i god för KJW. Stabila grejer men kanske inte på top när det gäller fit och finish. Men de presterar bra, workhorses helt enkelt. Vet folk som kört dom i flera år och dom bara fungerar. Så du behöver nog inte oroa dig nänmvärt, annat än att det kanske alltid är lite osäkert att köpa en helt ny GBB modell som inte har "testats" tillräckligt.
Och förresten, i min mening och erfarenhet så är KJW överlag bättre än WE.
Du ska nog läsa på i trådarna om import av gasvapen här innan du ger dig på det. Beslag verkar inte vara det värsta som kan hända...
Re: KJW - omdömen?
Postat: fre sep 28, 2012 8:49 pm
av Welle
Kjw och kwa gör stabila prylar. Dom gör sitt jobb och jag tycker att dom är väl byggda (tm kopior)