Inköpslista första GBB synpunkter

GBB (Gas Blowback), gasdrivna pistoler. Även andra sorters pistoler diskuteras här.
gurkdjur
Inlägg: 44
Blev medlem: sön feb 10, 2013 2:28 pm

Inköpslista första GBB synpunkter

Inlägg av gurkdjur »

G19
http://www.rodastjarnan.com/kwa-g19-gbb-13640
-1200kr

Gas
http://www.rodastjarnan.com/airsoft/ult ... 20ml-15680
-100
Är green gas bättre?


Magasin
http://www.rodastjarnan.com/airsoft/kwa ... -g19-17927
-350

Silikon
http://www.rodastjarnan.com/airsoft/101 ... 0-ml-18039
-70

BB
http://www.rodastjarnan.com/airsoft/air ... ulor-15038

Några synpunter? Är 0.25 rätt vikt? Kanske 0.20 är bättre? Hur varmt mst det vara för en GBB att fungera? Hur långt kan den skjuta ungefär? För mycket med 4000 BB:s? För mycket med 500ml silikon? För lite gas? Tacksam för svar!

Edit: Har även hittat WE, är den bättre än KWA? http://www.rodastjarnan.com/airsoft/we-g19-19617
Läste nånstans att KWA är bättre out of the Box men att WE bättre att moddas? Spelar inte så stor roll isf det enda jag kanske skaffar är en ficklampa.

Dessutom kollat på Co2, vad är skillnaden? Om jag förstår rätt påverkas inte co2 av temperatur, vilket skulle va najs i detta kalla land.. Men har co2 blowback? Det är viktigt för mig. Vad finns det annars för downsides?

Herr Nilsson
Inlägg: 189
Blev medlem: lör feb 23, 2013 1:42 pm

Re: Inköpslista första GBB synpunkter

Inlägg av Herr Nilsson »

Ser bra ut, ultrair är en bra gas. Du behöver inte köpa egna kulor till pistolen då de flesta kör samma i både pistol och main.
Bier,Bratwurst undt Sauerkraut!

gurkdjur
Inlägg: 44
Blev medlem: sön feb 10, 2013 2:28 pm

Re: Inköpslista första GBB synpunkter

Inlägg av gurkdjur »

mitsukai skrev:Ser bra ut, ultrair är en bra gas. Du behöver inte köpa egna kulor till pistolen då de flesta kör samma i både pistol och main.
Tror du att 500 ml räcker då?

alexoyeah
Inlägg: 49
Blev medlem: ons apr 15, 2015 6:35 pm

Re: Inköpslista första GBB synpunkter

Inlägg av alexoyeah »

gurkdjur skrev:Dessutom kollat på Co2, vad är skillnaden? Om jag förstår rätt påverkas inte co2 av temperatur, vilket skulle va najs i detta kalla land.. Men har co2 blowback? Det är viktigt för mig. Vad finns det annars för downsides?
Finns säkert CO2 utan blowback, men skulle vilja säga att 90% av Co2-pistoler har blowback.

Ta inte mitt till 100% men co2 innehåller inte något silikon vilket kan medföra lite extra underhållsarbete.
gurkdjur skrev:Tror du att 500 ml räcker då?
Räcker för vad?
not one step back

Herr Nilsson
Inlägg: 189
Blev medlem: lör feb 23, 2013 1:42 pm

Re: Inköpslista första GBB synpunkter

Inlägg av Herr Nilsson »

Sån flaska räcker ett bra tag, men sen hänger de på vad du gör.... Skjuter du mycket så räcker den inte riktigt lika länge, skjuter du lite räcker den längre.. Skjuter du däremot inget alls räcker den en livstid och kan gå i arv till kommande generationer som sen kan stå på antikrundan och girigt undra vad den kan vara värd..
Bier,Bratwurst undt Sauerkraut!

Skriv svar