Sida 1 av 1
WE G18C, vilket hölster är kompatibelt?
Postat: tis jun 04, 2013 8:50 pm
av Cleaner
Har en WE G18c som jag inte hittar ett hölster som passar till.
Har testat 1 kines Kina CQC, men den fungerande inte.
Hur har ni löst det, som har en G18c från WE?
Behöver tips..
/Pf
Re: WE G18C, vilket hölster är kompatibelt?
Postat: tis jun 04, 2013 8:53 pm
av Omegamortis
Re: WE G18C, vilket hölster är kompatibelt?
Postat: tis jun 04, 2013 9:00 pm
av ADAM
Det verkar finnas olika kina-CQC. Jag har testat våra och taiwanguns och där passar både WE och ASG/KWA utan problem
Re: WE G18C, vilket hölster är kompatibelt?
Postat: tis jun 04, 2013 9:04 pm
av Omegamortis
När jag hade en G18C från WE, så köpte jag mig ett kines G17 CQC och värmde det med sambons hårtork, plockade även bort "låsfjädern" eller vad den nu heter som sitter framför varbygeln på pistolen (i hölstret alltså) Då satt det som en smäck!
Re: WE G18C, vilket hölster är kompatibelt?
Postat: tor jun 20, 2013 9:31 pm
av discorpia
Var ute efter ett kydex-hölster (eller motsvarande) till min WE G18C efter jag upptäckte att de jag använde för mina ASG G17 springers i träningslokalen inte passade (Fobus, G17).
Fick hjälp av personalen på Garderoben/Knivnet i Stockholm och provade ut ett quick release-hölster för GK, (verkar vara motsvarande Blackhawk CQC Serpa), som passar pistolen helt perfekt. Modellen verkar heta #870 för referens och avsedd för G17 och G19; varför den klarade de något större måtten på WEs slider är okänt för mig men jag har inte djupdykt i Glocks olika dimensioner.
Produkten verkar inte ligga upplagd på garderoben.se (ser lite andra GK-utrustning där dock) men modellen är följande:
http://www.gkpro.fr/catalogue/c/chaussu ... index.html