Hallå! Rätt ny inom airsoft och köpte min första pistol begagnad här på forumet. En tm m9 med 4 tm magasin. Alla maggen läckte och gjorde mitt bästa för att täta med enkla medel. Funkat helt ok fram tills i helgen då pistolen ibland ville låsa manteln i "sista skottet" läge. Så gjorde den några gånger med de flesta magasin, så då börjar jag undra om magasinen fortfarande är otäta eller om det är nåt fel på pickan.
Vad kan det isf vara i pickan som är dåligt?
Kan delarna i magasin bli dåliga bortom räddning? För de har funkat tidigare.
Kan ju tillägga att det var rätt kallt där vi spelade och vet att kyla kan påverka tätheten, men borde manteln då fastna i bakre läget?
Andra med gbb på spelet hade inga som helst problem medan vissa hade det.
Tacksam för svar!
Mvh Marcus
TM M9 problem
Re: TM M9 problem
Prova pickan inomhus i rumstemperatur. Funkar den då är det definitivt kylan som spökar.
<insert 'cool' one-liner here>
Re: TM M9 problem
Min lagkamrat hade liknande problem med sin glock. Det som hade hänt var att den lilla fjädern som är kopplad till delen som låser manteln när sista skottet är skjutit, hade lossnat. Vilket gjorde att manteln kunde låsa sig i bakre läget lite hursomhelst. Lite osäker om M9an är uppbyggd på samma sätt, men borde ju vara liknande mekanism i de flesta GBBs på just det området.
Kan vara värt kolla upp.
Kan vara värt kolla upp.
Min affärsredovisning:
http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... 121&t=1007
-- Like A Boss --
http://www.laget.se/Like_A_Boss
http://airsoftsverige.com/forum/viewtop ... 121&t=1007
-- Like A Boss --
http://www.laget.se/Like_A_Boss
Re: TM M9 problem
Tack för tipsen. Kollade lite igår och allt verkar helt och i ordning på pickan. Den fjädern som låser manteln fjädrar uppåt, ska den det?
-
- Inlägg: 43
- Blev medlem: tor jun 07, 2012 9:22 pm
Re: TM M9 problem
Om jag förstår dig rätt med hur fjädern fjädrar. Så ska slide locker fjädra nedåt, mot magasinet. För magasinets bb follower har en liten plast skena på sidan, som ska trycka upp slide lockern mot sliden, som i sin tur ska haka fast manteln när skotten är slut.
Hoppas det inte var för luddigt förklarat.
Hoppas det inte var för luddigt förklarat.
-- LAB --
Like A Boss
Like A Boss
Re: TM M9 problem
Nä det var bra förklarat och tror det kan vara det som är problemet. Ska kolla på det ikväll och återkommer om det funkar!